Mity o zdrowiu i piękności..

Osoby cierpiące na hipertonie nie koniecznie muszą żyć w spokoju. Cierpiącym na hipertonie, potrzebny jest regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny. Podczas regularnych zajęć sportowych (zwłaszcza tych gdzie wymaga się wytrzymałość), ciśnienie, jak górne, tak i dolne, może spaść, na przykład, z 120/80 spaść do 110/70. Uprawiając sport, „uodparniacie” swoje serce i pomagacie mu lepiej pracować. Przy jednych i tych samych ćwiczeniach tętno staje się nie takim przyśpieszonym. Również treningi pozwalają arteriom (które podchodzą do serca) lepiej poszerzyć się.

Kontrast zimnego i gorącego uraża emalię – to mit! Emalia zębów o wiele mocniejsza za szkło i ona nie trzaśnie, nawet jeśli w ciągu minuty jej poddawać termiczną różnicą do kilku dziesięciu stopni. Dla tych, u kogo emalia już jest uszkodzona, mrożone jedzenie  czy filiżanka gorącej kawy może wywołać ból, ponieważ ich emalia już częściowo utraciła swoje ochronne funkcje, jednak ona w żadnym wypadku nie trzaśnie. Notatka: najniższa temperatura, którą może wytrwać sam ząb to od – 3 do – 5 stopni Celsjusza, najwyższa – blisko 55 stopni Celsjusza. Trwałość emalii przekracza tę różnicę temperatur.

Mitem jest również to że katar powstaje przez przechłodzenia organizmu. Z dawnych czasów wiadomo, że katar powstaje przez trafienia do organizmu mikrobów, a nie przez okazyjne przechłodzenie organizmu. Uczucie chłodu, które odczuwamy podczas choroby (dreszcz), to nie przyczyna, a skutek infekcji : w ten sposób organizm zaczyna walczyć z mikrobami. Możecie zostawać absolutnie gołymi w lodowatym pokoju i nie złapać kataru, lecz jednak pod warunkiem, że tam nie zamieszkuje jakikolwiek wirus pobudzający katar. Dlaczego więć w zimie katar pojawia się częściej, aniżeli latem? Ponieważ w tę porę roku wirusy mnożą się o wiele aktywniej. Do tego, obniżenie temperatury na ulicy zmusza nas częściej zostawać w domu albo odwiedzać kina, kawiarnię, restauracje, gdzie zawsze tłumnie i pomieszczena i rzadko są nieprzewietrzany, niema świeżego powietrza. W takich warunkach ryzyko zachorować wielokrotnie zwiększa się.