Wpływ witamin na wygląd

Witaminy ozdabiają wewnątrz i zewnątrz

Do początku ubiegłego stulecia ludzkość nie podejrzewała o istnieniu witamin. A więć po co są potrzebne te różnobarwne pigułki teraz, czy nie da się obejść się bez ich? Niestety, nie. Na przykład, dla zadowolenia dobowego zapotrzebowania w witaminie С należy zjeść 1,5 kg kilograma pomarańczy, dla otrzymania koniecznej ilości kalcjum – wypić 1,5 litra mleka. No a wypełnić organizm w witamin В6 niezbędne są 2,5 kilogramy winogrona. Warto dodać nieregularne żywienie, produkty, po przejściu obróbki termicznej, złą ekologie. Wychodzi na to że bez dodatkowego kompleksu witamin po prostu nie przeżyć.

Za dużo witamin nie bywa. Z taką myślą łykamy garście różnych różnobarwnych kapsułek- pastylki – i nie wiemy ze w taki sposób łatwo zarabiamy poważne problemy  zdrowotne. Pożyteczne i konieczne dla organizmu witaminy mają właściwość gromadzić się, co doprowadza do hipowitaminozy i różnych naruszeń zdrowia. Duńscy medycy  uważają, że zażycie syntetycznych witamin-antyoksydantów A, Е i beta karotyny zwiększają ryzyko wczesnej śmierci na 5%. Oni doradzają używać ich tylko w naturalnej postaci – w jarzynach i owocach, gdzie oni mieszczą się w nie takiej niebezpiecznej dla zdrowia koncentracji.

Wiele osób są przekonane, że jedna pastylka witaminy С albo szklanka pomarańczowego freszu, wypitych na noc, mogą sprowokować bezsenniść. Nic podobnego! Dietolog Sara Pelle-Kalod wyjaśnia: „Taki stereotyp sformował się w naszych głowach przez krótkie zdanie, napisane w instrukcji do witaminy С, : nie przyjmować przed snem, ponieważ ten preparat ma lekkie stymulujące działanie”. Ta przestroga wywodzi się z tego faktu, że witamina С bierze udział w syntezie dofaminy. Lecz on nie jest głównym silnikiem tych procesów. Badania wyraźnie pokazały, że nawet bardzo wysoka dawka witaminy С (4г, co dorównuje się 10 kg pomarańczy) w żaden sposób nie wpływa na proces zasypania i jakość snu.