Stroje kąpielowe

W dzisiejszych czasach stroje kąpielowe przed wszystkim mają za zadanie zwracać uwagę i szokować. Najprostszym sposobem osiągnięcia tego celu jest, oczywiście, ubranie w stroje, które wskazują nasze atut i jak najlepiej potrafią podkreślić nasze walory. Oczywiście nie bez znaczenia jest komfort, bo na plaży nie tylko wylegujemy się na ręczniku, ale także pływamy, grać w siatkówkę lub pływać. Stroje kąpielowe nie zawsze miały takie priorytety, i kostium przeszedł długą drogę zanim stał się uniwersalnym obiektem pożądania na wakacje.

Przez lata sądzono, że stroje plażowe to wynalazek XIX wieku, ale odkryte w 1996 roku na Sycylii, mozaiki, pochodzące z III wne, przedstawiające kobiety ubrane w top i szorty sugerują, że również w dziedzinie zabytków stroje kąpielowe mogą rościć sobie prawa do pierwszeństwa. Były chętnie używane w starożytności wśród ludzi lubujących się w wannach, w średniowieczu jednak zostały skazane na zapomnienie. W tym stanie rzeczy miały wpływ przede wszystkim na higienę i etykę. Zwłaszcza ta druga, traktuje publiczne ukazywanie ciała jako coś wysoce niestosownego, przez wiele lat prowadziło to do zahamowania rozwoju mody plażowej.Na szczęście XIX wieku podszedł do nowo odkrytych korzystny wpływ spa i kąpieli, a to z kolei wymusiło stworzenie odpowiednich kostiumy do takich zdarzeń.
Początki nie były łatwe, szczególnie dla kobiet. W XIX wieku były plażowe fakt niewygodne, niepraktyczne i, przynajmniej z punktu widzenia teraźniejszości, bardzo sexy. Mocno pruderyjne społeczeństwo nie podważają wszelkich nagość w miejscach publicznych, a więc bardziej skomplikowane niż jest nagi plażówki. Składały się one z wełny (!) Dress, który spodziewał się, że duże spodnie i czarne rajstopy (nic, absolutnie nic nie było widać po wszystkim!). Krawędzi górnej wagi są często wszczepione, nie odłożyła słuchawkę po zanurzeniu się, i cały ten strój został uzupełniony o kapelusz lub czapka z frędzlami. Oczywiście, zniknął z rajstopy czasu, i strój kąpielowy i spodnie stopniowo zmniejszają jednak zaakceptować bikini w nowoczesnej wersji publicznej miała jeszcze trochę czasu.